KEHOP-2.2.2-15-2016-00095
Északkelet-Magyarországi szennyvízelvezetési és -kezelési fejlesztés 2. (ÉKMO 2)
A támogatás összege: 7 525 192 350 Ft, ebből Cigánd: 293.627.378 Ft
A támogatás mértéke: 90,566349 %
PROJEKTINFORMÁCIÓK
CIGÁND KÖZPONTÚ AGGLOMERÁCIÓ SZENNYVÍZTISZTÍTÓ RENDSZEREINEK KORSZERŰSÍTÉSE
A korszerűsítés a településeken keletkező, és a tisztító telepre vezetett szennyvizek jó állapotának biztosítását, a szennyvíztisztító telep megközelítésének komfortossá tételét, a szennyvíztisztító telepre érkező szennyvíz előkezelésének lehetőségét, a mechanikai tisztítás berendezéseinek, és a hozzá tartozó csővezetékeknek cseréjét a kézi tisztítású ráccsal történő kiegészítéssel, illetve a keletkező víztelenített szennyvíziszap komposztálási lehetőségének kiépítését szolgálja.
A jelen előkészítés részeként meghatározásra kerültek a technológiai problémák és azok megoldási javaslatai:
- A településekről beérkező szennyvizek a nyomóvezetékekben oxigénhiányos környezetben hosszú ideig tartózkodnak, kénhidrogén keletkezik, ami korrodálja a telepi berendezéseket. Megoldás a szennyvíz frissen tartása a végátemelőkben történő, nitrát-adagolás, a szennyvíztisztító telep vízminőségi állapotát ellenőrző érzékelők által szabályozva.
- A meglévő rácsszűrő és homokfogó berendezés működésének biztonságosabbá tétele, a berendezések beépítése, a gépi tisztítású rács kiegészítése kézi tisztítású ráccsal.
- Biológiai szennyvíztisztítás hatékonyságának növelése a mechanikai tisztító egységek előtt elhelyezett előkezelő medence létesítésével.
- A biológiai fokozat levegőztető rendszerének felújítása;
- A keletkező szennyvíziszap elhelyezési lehetőségének javítására iszapkomposztáló telep létesítése.
A szennyvíztisztítás hatásfokcsökkenés az első időben a téli hónapokban jelentkezett, 2013 óta az üzemeltető szervezet az önellenőrzési mérések között ammónia méréseket is végzett. 2015. évben a határértéket szinte minden alkalommal megközelítette az elfolyó víz KOI, BOI és ammónia tartama. 2016. évben azt már legtöbbször túl is lépte, melyek a mellékletként csatolásra kerülő önellenőrzési eredményekből is jól látható.
A határérték túllépések miatt 2009, 2010 és 2012 években került sor vízszennyezési bírság kiszabására. Az ezt követő években történt határérték túllépések miatt, azonban az üzemeltető szervezetnek nem keletkezett bírságfizetési kötelezettsége tekintettel annak összegszerűségére.
LAKOSSÁGI FÓRUM
Elindult az Északkelet-Magyarországi Szennyvízelvezetési és –kezelési fejlesztés második üteme Cigándon
A Széchenyi 2020 program keretében Cigánd, Mándok, Vásárosnamény Város Önkormányzata, Gávavencsellő Nagyközség, valamint Aranyosapáti, Beszterec, Jánd, Tiszakarád, Tiszatelek, Újdombrád Község Önkormányzata 7,525 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert.
Ennek kapcsán tartottak lakossági fórumot Cigándon 2019. október 9-én.
Az eseményen részt vett dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő, Stumpf Attila, a Cigándi Járási Hivatal vezetője, Oláh Krisztián, Cigánd város polgármestere, Ablonczy Dániel alpolgármester, Karászi Zoltán, Tiszakarád község polgármestere, Lakatos István, a Zempléni Vízmű Kft. ügyvezetője, valamint Komolai Zoltán a Penta Kft. képviselője.
Oláh Krisztián beszédében elmondta, hogy a többek között Cigándot és Tiszakarádot érintő beruházás összesen 8,309 milliárd forintból valósul meg. Cigándon a korszerűsítés a tisztítótelepre vezetett szennyvizek biztosítását, a szennyvíztisztító telep megközelítésének komfortossá tételét, a szennyvíztisztító telere érkező szennyvíz előkészítésének lehetőségét, a mechanikai tisztítás berendezéseinek és a hozzá tartozó csővezetékek cseréjét a kézi tisztítású ráccsal történő kiegészítéssel, illetve a keletkező víztelenített szennyvíziszap komposztálási lehetőségének kiépítését szolgálja.
Dr. Hörcsik Richárd képviselő elmondta, hogy ez a beruházás kiemelten fontos nemcsak a cigándi és tiszakarádi embereknek, hanem az egész Bodrogköznek is. Karászi Zoltán tiszakarádi polgármester beszédében köszönetet mondott képviselő úrnak a lobbizásért és reményét fejezte ki, hogy a közigazgatásilag Tiszakarádhoz tartozó Nagyhomokon is elkészül a szennyvíz hálózat kiépítése, ami annak idején elmaradt. Lakatos István a Zempléni Vízmű Kft. ügyvezetője hangsúlyozta, hogy az elkészült állomást ő akkor, 2008-ban nem akarta átvenni, megtagadta az üzembehelyezést, hiszen már akkor működésre alkalmatlan és műszakilag minősíthetetlen volt a telep. A felújítás célja, hogy a beruházás fenntartható és biztonságos legyen, valamint a lakosság számára a szolgáltatási díj csökkentése, ami a Cigándon a legmagasabb.
A fórum után a megjelentek helyszínbejárást tartottak a szennyvíztelepen, ahol áldatlan állapottal találták szembe magukat a jelenlévők. Komolai Zoltán mondta el részletesen, hogy milyen változások lesznek a telepen és környezetében.
A felújítási munkák 2020. december végére készülnek el, ezt követően hat hónapos próbaüzem következik, mely után határoznak a szennyvíztelep további üzemeltetéssel kapcsolatos teendőkről.
A beruházás a KEHOP-2.2.2-15-2016-00095 azonosító számú „Északkelet-Magyarországi Szennyvízelvezetési és –kezelési fejlesztés 2. (ÉMOK 2)” projekt támogatásával valósul meg.
Lakossági fórum fotók 2019.10.19.